بُز اکران عمومی رضا عطاران سینماگران سینمایی

بُز: اکران عمومی رضا عطاران سینماگران سینمایی سینمای بازیگر اعتراض اکسیدان نمایش سینما اعتراض

گت بلاگز مقالات سینمایی واکنش رضا عطاران و حمید فرخ نژاد به ایالت خودمختار حوزه هنری

 سناریویی تکراری و ملال‌آور. فیلم‌هایی که با شرایط سخت و با داشتن پروانه ساخت و نمایش راهی سینماها شده‌اند و حالا به‌ناچار با اکران‌نشدن در بعضی از سینماها باید به حداقل‌ها رضایت بدهند.

واکنش رضا عطاران و حمید فرخ نژاد به ایالت خودمختار حوزه هنری

سناریویی تکراری و ملال‌آور. فیلم‌هایی که با شرایط سخت و با داشتن پروانه ساخت و نمایش راهی سینماها شده‌اند و حالا به‌ناچار با اکران‌نشدن در بعضی از سینماها باید به حداقل‌ها رضایت بدهند.

رضا عطاران: به نظرم خیلی نباید جدی گرفته شود!

«فیلم‌های مسئله‌دار» عنوان جدیدی بود که در سال ٩١ از سمت حوزه هنری باب جدیدی را بر دوپاره‌شدن سینمای کشور عزیزمان ایران باز کرد. فیلم‌های مسئله‌دار از نگاه حوزه هنری به آن دسته از فیلم‌هایی اطلاق می‌شوند که در پرسشها اخلاقی و عفت عمومی از خطوط قرمز تجاوز می‌کنند؛ بر‌اساس‌این همان سال فیلم‌های «زندگی خصوصی»، «گشت ارشاد»، «من همسرش هستم»، «من مادر هستم»، «بیخود و بی‌جهت»، «پذیرایی ساده»، «برف روی کاج‌ها»، «پل چوبی» و چند فیلم دیگر از اکران در سینماهای حوزه هنری منع شدند. اعتراض‌ها از سوی سازندگان این فیلم‌ها، به جایی نرسید و از همان سال تا به امروز همچنان حوزه هنری بعضی از فیلم‌ها را علنی یا غیرعلنی تحریم می‌کند؛ هرچند در این مدت عنوان فیلم تحریمی هم توانسته مخاطبان بیشتری را به سالن‌های سینما بکشاند.

عبارات مهم : اکران عمومی – رضا عطاران
رضا عطاران، بازیگر محبوب سینما و تلویزیون که چندی است فیلم کمدی پرفروش و موفق «نهنگ عنبر٢» را در اکران سینماها دارد، به‌تازگی به تماشای فیلم کمدی «اکسیدان» به کارگردانی حامد محمدی نشست.

او با اشاره به اینکه بعضی از فیلم‌های سینمایی تا رسیدن به اکران مسیر پر‌فراز‌و‌نشیبی را طی می‌کنند و بعضی مثل فیلم «اکسیدان» دچار تحریم حوزه هنری می‌شوند، گفت:
«برای بعضی از فیلم‌هایی که من در آن حضور داشتم، اتفاقی مشابه افتاده است و به نظرم خیلی نباید جدی گرفته شود؛ ولی امیدواریم و دوست داریم که در آینده و ان‌شاءالله از همین فیلم به بعد دیگر چنین اتفاقی نیفتد؛ چراکه بخش عظیمی از توجه به فیلم از بین می‌رود. بعضی از شهرستان‌ها تنها سینماهایی را در اختیار دارند که متعلق به حوزه هنری است و با اکران‌نشدن فیلم در بعضی شهرستان‌ها لطمه اقتصادی به صاحبان آثار وارد می‌شود؛ بااین‌حال فیلم «اکسیدان» از نظر من فیلم موفقی است و با توجه به اینکه حوزه لطمه خودش را به فیلم زده هست؛ ولی امیدوارم در هفته‌های پیش‌رو اتفاقات بهتری برایش رخ دهد. با فیلم «اکسیدان» خندیدم و به علت اجرای خوب موقعیت‌ها جهت من خوشایند بود. هر لحظه تلاش می‌کنم واقعیت و رئالیست در بازی یا کارگردانی یا چیزهایی که می‌نویسم باشد و این عنوان هنگامی که در فیلمی دیده شود، برایم لذت‌بخش است و به نظرم اگر عنوان این فیلم به اشتباه کمی به سمت فانتزی کشیده می‌شد، قطعا یک‌سری اتفاقات دیگر می‌افتاد؛ ولی الان فیلم خوبی شده است و با توجه به اینکه قبلا فیلم‌نامه را خوانده بودم، براساس چیزی که خاطرم هست، در اجرا خیلی کامل‌تر شده است است».

اعتراض به واکنش‌ها فراقانونی

حوزه هنری از ابتدای سال تاکنون دو فیلم «مادر قلب‌اتمی» و «اکسیدان» را تحریم کرده. «مادر قلب‌اتمی» بعد از مدت‌ها کش‌وقوس به اکران عمومی رسید و توانست در روزهای ابتدایی اکران توجه بسیاری را به خود جلب کند؛ ولی تحریم حوزه هنری «شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما» را بر آن داشت تا بیانیه‌ای منتشر کنند و به واکنش‌ها فراقانونی حوزه اعتراض کنند و در برابر چنین رویه‌ای از شورای صنفی نمایش خواست تا دست‌کم به‌طور نمادین تعدادی از سالن‌های نمایش حوزه هنری را تا وقت اصلاح واکنش‌ها آن نهاد، کلا از سینمای کشور عزیزمان ایران محروم کند تا دست‌کم مدیران حوزه هنری طعم تلخ محرومیت را جهت زمانی کوتاه بچشند.

حمید فرخ‌نژاد، بازیگر، هم راجع به تحریم فیلم‌ها از سوی حوزه هنری نوشت:
«این هرج‌ومرج مدیریتی و این دولت خود‌مختار حوزه هنری و این ده، ۴٠ کدخدا، از این آقایون بپرسین چند چندین با خودتون؟!».

واکنش رضا عطاران و حمید فرخ نژاد به ایالت خودمختار حوزه هنری

تحریم‌ها اثر ندارد

درحالی‌که بسیاری از چهره‌های سینمایی به این واکنش‌ها حوزه هنری انتقاد کرده‌اند، حوزه بدون گذاشتن هیچ وقعی به این انتقادها، تاکنون هیچ توضیحی نیز دراین‌باره ارائه نداده هست. سال ٩۴ شماری از فیلم‌سازان در گفت‌وگو با «شرق» بحث «تحریم در برابر تحریم»را جهت مقابله با کارشکنی‌های حوزه هنری پیشنهاد دادند. در این مدت البته جایگاه وزارت ارشاد هم مورد نقد قرار گرفته و بسیاری از سینماگران معتقدند مسئولان وزارت ارشاد باید برابر این اتفاق غیرقانونی بایستند. از طرف دیگر شورای صنفی نمایش نیز باید پاسخی در برابر تحریم‌های حوزه داشته باشد.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه شرق

 سناریویی تکراری و ملال‌آور. فیلم‌هایی که با شرایط سخت و با داشتن پروانه ساخت و نمایش راهی سینماها شده‌اند و حالا به‌ناچار با اکران‌نشدن در بعضی از سینماها باید به حداقل‌ها رضایت بدهند.

واژه های کلیدی: اکران عمومی | رضا عطاران | سینماگران | سینمایی | سینمای | بازیگر | اعتراض | اکسیدان | نمایش | سینما | اعتراض

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz